20 najkrajších miest východnej Európy

Svet je plný nádherných miest, za niektorými z nich pritom ani netreba cestovať ďaleko. Nachádzajú sa všade naprieč Európou, aj v jej východnejšej časti. Práve jej čaro objavili Briti. Denník Telegraph vytvoril zoznam zložený z 25 najkrajších miest východnej Európy. My sme pre vás vybrali 20 najkrajších z nich.

Podľa Telegraphu čoraz viac Britov obľubuje aj destinácie bývalého východného bloku. Zväčša je v nich lacno, no napriek tomu ponúkajú fantastické výhľady, fascinujúce miesto či nezabudnuteľné zážitky. Denník do svojho zoznamu odporúčaných miest zaradil napríklad mesto Tallin v Estónsku, jazero Bled v Slovinsku, Plitvické jazerá v Chorvátsku, ale aj naše Tatry. Niektoré krajiny sa dostali do zoznamu aj viackrát, napríklad Chorvátsko, Slovinsko či Maďarsko.  Pozri si, čo všetko sa na zozname ocitlo.

 1. Tallin, Estónsko

Estónska metropola je jedným z najlepšie zachovalých mestských centier v Európe, so starobylými múrmi aj množstvom kostolných veží. Kto sa ocitne v Talline, pripadá si ako v rozprávke. Mesto je plné drobných a nepatrných detailov i farebných kaviarničiek.

Tallin
Zdroj: Max Pixel
 1. Dunajská delta, Rumunsko

Druhá najväčšia riečna delta v Európe patrí medzi najzachovalejšie na starom kontinente. Vyskytujú sa tam ojedinelé druhy fauny i flóry, možno tam nájsť aj biele pelikány či volavky. Navyše, pláže, ktoré sa tam nachádzajú, sú veľkým lákadlom

pre dobrodruhov.

Delta Dunaja
Zdroj: Pixabay
 1. Riga, Lotyšsko

Hlavné mesto Lotyšska je ako stvorené pre všetkých milovníkov kultúry, považuje sa totiž za kultúrne centrum Pobaltia. Riga má nádhernú budovu opery, koncertné haly i kostoly, Telegraph však upozorňuje aj na to, že toto mesto má i svoju snobskú tvár. No rozhodne sa oplatí toto miesto vidieť na vlastné oči.

Riga
Zdroj: Max Pixel
 1. Durmitorský národný park, Čierna Hora

Tento národný park patrí medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa tam jazerá, viac ako 80 kilometrov dlhý kaňon Tara s bohatou faunou a flórou i hlboké rokliny.

Durmitorský národný park
Zdroj: commons.wikimedia.org/Sarah Tz

 

 1. Jazero Bled, Slovinsko

Slovinsko sa stáva čoraz populárnejšou destináciou práve kvôli jeho nevyčerpateľnej kráse. Medzi miesta, ktoré musí vidieť každý turistia, sa jednoznačne zaraďuje aj jazero Bled s čarovným malebným ostrovčekom uprostred.

Bled
Zdroj: Pixabay

 

 

 1. Moskva, Rusko

To, čo láka turistov na ruskej metropole, je hlavne Červené námestie a Kremeľ, no ostrieľanejší cestovatelia si pochvaľujú aj kultúrny rozmer celého mesta, návštevu si podľa nich zaslúži najmä Štátna Tretiakovská galéria.

Moskva
Zdroj: Pixabay

 

 1. Mostar, Bosna a Hercegovina

Mesto Mostar sa zaraďuje medzi skvosty Bosny a Hercegoviny. Nachádza sa skôr v južnej časti krajiny a charakterizuje ho orientálna atmosféra. Pastvou pre oči je aj Starý most, za sebou má búrlivú históriu, v období bosnianskej vojny bol zničený explóziami a znovu postavený v roku 2004. Jeho svetlá farba vytvára s tyrkysovou riekou nádherný kontrast.

Mostar
Zdroj: Pixabay

 

 1. Vysoké Tatry, Slovensko a Poľsko

Britský denník Telegraph si všimol aj naše Vysoké Tatry ako prírodnú hranicu medzi Slovenskom a Poľskom, ako aj krásu plies a vodopádov i svieži vzduch.

Vysoké Tatry
Zdroj: commons.wikimedia.org/Petr Vilgus

 

 1. Petrohrad, Rusko

Po Moskve je Petrohrad ďalším obľúbeným cieľom tých cestovateľov, ktorí by radi zavítali do Ruska. Moderná metropola má čo ponúknuť nielen z vizuálneho hľadiska. Petrohrad je hneď po Moskve druhé najvýznamnejšie kultúrne, vedecké aj ekonomické centrum.

Petrohrad
Zdroj: Pixabay

 

 1. Transfagaranská magistrála, Rumunsko

Rumunský horský priechod sa považuje za jednu z najmalebnejších ciest na svete. Niektorí ju považujú za najkrajšiu cestu v Európe a možno aj na celom svete, a preto sa zaraďuje v rámci Rumunska medzi najväčšie turistické atrakcie.

Transfagaranská magistrála
Zdroj: Pixabay

 

 1. Praha, Česko

Česká metropola je vďaka svojmu neopakovateľnému čaru obľúbená aj pre mnohých Slovákov, ktorí do nej radi vyrážajú najmä cez víkendy. Podľa Britov zostáva aj naďalej jedným z najromantickejších miest na celom svet.

Praha
Zdroj: commons.wikimedia.org/Moyan Brenn

 

 1. Kotorský Záliv, Čierna Hora

Najväčší prírodný záliv na juhu Jadranského mora je tiež veľkým lákadlom pre turistov, ktorý odporúča svojim britským čitateľom denník Telegraph. Charakterizuje ho očarujúca príroda, krásna modrá voda aj historické budovy.

Kotorský Záliv
Zdroj: commons.wikimedia.org/trolvag
 1. Krakov, Poľsko

Aj Krakov nachádzajúci sa u našich severných susedov si podľa Britov zaslúži pozornosť. Turistov láka najmä staré mesto s komplexom historických stavieb a podľa denníka sa tu dá pokojne stráviť aj celý víkend.

Krakov

 

 1. Plitvické jazerá, Chorvátsko

Do Chorvátska sa nechodí len za oddychom pri mori, mnohí sa vyberú obdivovať aj Plitvické jazerá. Tie sú zároveň najznámejším národným parkom v Chorvátsku. Atraktívne sú najmä vďaka prepojeniu jazierok s vodopádmi. Plitvické jazerá patria k najkrajším prírodným výtvorom v Európe.

Plitvické jazerá
Zdroj: Pixabay

 

 1. Budapešť, Maďarsko

Cestovatelia si na maďarskej metropole pochvaľujú najmä úchvatné mosty ponad rieku, jednoduchú orientáciu aj akúsi vznešenú atmosféru mesta. Podobne ako Praha si zaslúži označenie jedného z najromantickejších miest. Tomu nahrávajú aj príjemné podniky či „staromódne“ kaviarne.

Budapešť
Zdroj: Pixabay

 

 1. Triglavský národný park, Slovinsko

Slovinsko je ideálnou destináciou pre cestovateľov, hlavne pre milovníkov prírody. Tí odtiaľ nemôžu odísť bez toho, aby nenavštívili Triglavský národný park. V tomto národnom parku dominuje hlavne alpská flóra a vrchol Triglav.

Triglavský národný park
Zdroj: commons.wikimedia.org/Se90

 

 1. Dubrovník, Chorvátsko

Mimoriadne obľúbená krajina, ale i dovolenková destinácia Chorvátsko je čoraz atraktívnejšia aj pre Britov. Telegraph slovami svojej expertky Jane Fosterovej označil práve chorvátske mesto Dubrovník za jedno z najveľkolepejších miest na svete.

Dubrovník
Zdroj: commons.wikimedia.org/EdwardWexler

 

 1. Bielovežský prales, Bielorusko a Poľsko

Bielovežský národný park sa nachádza najmä na území Poľska, v Bielorusku naň nadväzuje hlavne Bielovežský prales. Ten je ako pôvodný a staroveký prales, kde možno pozorovať populáciu zubra, prísne chránený.

Bielovežský prales

Zdroj: TASR/AP

 1. Istria, Chorvátsko

Kým my, Slováci, sme už dávno objavili potenciál Chorvátska, Briti sa nevedia rozhodnúť, kam skôr. Veď táto krajina sa teraz na zoznam denníka Telegraph dostala až trikrát. V rámci Istrie odporúča jeho redakcia hlavne návštevu Puly a mesta Rovinj.

Istria
Zdroj: Pixabay
 1. Plovdiv, Bulharsko

Za pozornosť stojí hlavne staré mesto, no turistov v Plovdive celkovo lákajú najmä samotné početné pamiatky, napríklad amfiteáter z rímskych čias, Katedrála svätého Ľudovíta či moslimská mešita ešte z 15. storočia.

Plovdiv
Zdroj: commons.wikimedia.org/Klearchos Kapoutsis

 

Zdroj: telegraph.co.uk, wikipedia.org, zoznam.sk.