Dávajte pozor na svoje deti! Kybergroomer môže číhať aj na tie vaše.

Počuli ste už o kybergroomingu? Ak nie, mali by ste spozornieť. Môže sa to týkať aj vašich detí alebo detí vo vašom okolí. Podľa výskumov v USA bolo každé piate dieťa vo veku od 10 do 17 rokov kontaktované na internete kybergroomerom.

Grooming je pomenovanie pre ľudí, či už ženy alebo mužov (väčšinou mužov), ktorý chcú sexuálne zneužiť, poškodiť deti vo svojom okolí. Môžu to byť pritom deti z rodiny alebo zo susedstva. Sexuálne poškodiť deti môžu na rôznych miestach. Doma, v obchode, kostole alebo parku.  Jednoducho kdekoľvek.

Kybergroomig

V dnešnej dobe sa týmto „groomerom“ naskytajú obrovské možnosti prostredníctvom internetu. Deti na internete trávia veľa času a častokrát nemáme prehľad o tom čo tam robia alebo s kým komunikujú. Internet taktiež poskytuje anonymitu. Pre „groomera“ je to ideálne miesto na hľadanie svojich obetí.

Ako kybergrooming prebieha?

Načrtneme si klasickú situáciu. Napríklad si dvanásťročné dievča založí profil na sociálnej sieti. Začne jej písať chlapec približne v jej veku, ktorý je jej veľmi sympatický. Chlapec je veľmi milý, má spoločné záujmi s dievčaťom. Postupom času si vytvoria vzťah. Dievča začne chlapcovi dôverovať.  Zdôveruje sa mu s jej snami, s obavami či tajomstvami. Po pár týždňoch či mesiacoch chlapec navrhne stretnutie. Dievča je nadšené a súhlasí. Bez toho aby to niekomu povedalo ide na stretnutie s jej vysneným chlapcom, ktorý jej tak veľmi rozumie. Príde na dohodnuté miesto. Avšak namiesto chlapca na fotke tam stojí dospelý muž, ktorý má takmer 40 rokov.

Dievča je samozrejme zhrozené. Muž ju však presviedča, že je to v poriadku, všetko čo o sebe písal je pravda, samozrejme okrem veku. Ak sa dievča tejto myšlienke stále vzpiera, muž pritvrdí. Začne ju vydierať tajomstvami, ktoré mu o sebe povedala. „Čo by asi povedali rodičia na to s čím si sa mi zdôverila?“ A tak sa dostane dievča do úzkych. Chvíľu sa rozprávajú a potom sa rozlúčia.

grooming

Možno by ste očakávali, že hneď na prvej schôdzke dôjde k sexuálnemu zneužitiu. Vo väčšine prípadov to tak nie je. Schôdzok môže prebehnúť v podobnom duchu viac. Muž dievča stále vydiera. A vtedy, keď to dievča nečaká, na mieste kam nikto nechodí, alebo dokonca v jeho byte, dôjde k zneužitiu.

Ako vidíte, proces je zdĺhavý. Neuskutoční sa zo dňa na deň. Funguje tu istý proces, korý ste mali možnosť vidieť aj na príklade. Ten funguje nasledovne:

  1. Najprv vzbudia útočníci dôveru a izolujú obeť.
  2. Budujú si kamarátsky vzťah, môžu kupovať rôzne darčeky.
  3. Vyvolanie emočnej závislosti obete na osobe útočníka.
  4. Osobné stretnutie. Šok.
  5. Sexuálne obťažovanie, zneužitie.

Pýtate sa ako takémuto ohavnému činu zabrániť?

Rozhodne by ste mali vedieť, kde sa vaše dieťa nachádza. S kým je, kedy sa vráti. Samozrejme, môže sa stať, že si vymyslí s kým bude a kde bude. Preto je dôležité vedieť, na akých sociálnych sieťach sa dieťa nachádza a s kým si píše. V dnešnej dobe je to však náročné, zľahčiť vám to môže aplikácia rodičovskej kontroly na počítači či smartfóne. Za najdôležitejšie považujem vybudovať si s dieťaťom dôveryhodný vzťah. Kedy sa vám dieťa nebude báť povedať čokoľvek. A v neposlednom rade dôverovať svojmu dieťaťu, vystríhať ho pred podobnými situáciami a ľuďmi. Prízvukovať im, aby na podobné schôdzky nechodili nikdy sami.