Dvojizbák za 420€, to je realita bývania v Rakúsku

V 50-tisícovom rakúskom meste Sankt Polten si mladí ľudia môžu prenajať dvojizbový byt za výhodných podmienok. Ako to je možné?

Krajinské mesto Sankt Polten delí od Viedne menej ako hodina cesty. V meste sa spojila spolupráca investora a mesta v prospech občanov. Ide o projekt rakúskeho družstva pod názvom Jungen Wohnen. Jedná sa o dvojizbové byty  s veľkosťou  50-60 metrov štvorcových postavených v krásnej novostavbe. Okrem hrubej stavby je v cene zahrnutá kompletne vybavená kúpeľňa a kuchyňa. Chýbajú len postele, skrine, poličky či drobné úpravy.

Ako môžete v Rakúsku takýto byt získať? Musíte mať do 35 rokov a váš príjem nesmie prekročiť 1600 eur na jednotlivca alebo 3000 eur pre dvojicu. Nájomcov si zhotoviteľ vyberá práve podľa týchto podmienok.

Interiér bytu

Najlepšie ale ostáva, že celé nájomné stojí od 380 do 420 eur na mesiac (v závislosti od bytu). Pre lepšie orientovanie priemerný plat sa v tejto oblasti pohybuje okolo 1300 eur.

Nájomný byt na 99 rokov

Byt je síce nájomný ale v Rakúsku sú vzťahy medzi nájomcom a nájomníkom z legislatívneho hľadiska výborne ošetrené a tak napríklad nájomcovia v tomto projekte dostávajú zmluvu na 99 rokov. Pokiaľ spĺňate všetky podmienky a platíte načas, môžete v tomto byte žiť prakticky až do smrti a to v nezávislosti od vášho príjmu. Ten sa rieši iba pri podpísaní zmluvy.

nájomné byty

Projekt výhodný pre všetkých

Bytovka je postavená na pozemku mesta, ktorý je prenajatý zhotoviteľovi za 1 euro na rok. To pre mesto neznie výhodne, avšak ostáva tu jedno ale. Všetci nájomníci si musia nahlásiť trvalý pobyt do nájomného bytu a tak sa stávajú platcovia daní a miestnych poplatkov pre mesto.  Čiže okrem zhotoviteľa stavby a nájomníka z celého projektu profituje aj mesto.

Otázkou len ostáva, prečo nie je ochota pre obdobný projekt na Slovensku. Spolupráca mesta a investora, ktorá je výhodná pre mladých ľudí je skvelá myšlienka pre slovenské mestá, ktoré majú problémy s bývaním. Mladí ľudia platia obrovské nájmy alebo si berú zatiaľ výhodné hypotéky a mesto prichádza o príjmy z daní, keďže trvalé bydlisko ostáva stále napísané u rodičov kdesi na dedine.