Slovensko pre investorov prestáva byť lacnou krajinou

Podľa ministra financí Petra Kažimíra (Smer-SD) Slovensko už nepatrí medzi krajiny s lacnou pracovnou silou pre investorov. Uviedol to na tlačovej konferencii pri predstavovaní makroekonomickej prognózy slovenskej ekonomiky.

Koncom minulého mesiaca sa objavili infomrácie o Samsungu, juhokórejskej spoločnosti, ohľadom presúvania výroby z Voderád do Galanty, avšak špekulovalo sa aj o úplnom zrušení výroby. Tieto informácie sa nepotrvdili a Samsung iba presúva výrobu, čo minimálne ovplyvní ekonomický vývoj.

Kažimír uviedol, že je vo formálnom aj neformálnom kontakte s viacerými veľkými investormi. “Musím potvrdiť, že nastáva isté vytriezvenie z takého biznis modelu niektorých zahraničných investorov, ktorí zakladali svoje ‚šťastíčko‘ iba na lacnej pracovnej sile v tejto krajine,“ ďalej uviedol. Premiér Robert Fico (Smer-SD) je takisto presvedčený že hospodársky rast krajiny nemôže byť založený na lacnej pracovnej sile. „Ten, kto chce hospodársky úspech krajiny založiť na lacnej pracovnej sile, zakladá chudobu a obrovské rozdiely. Teším sa, že je medzipodnikový kanibalizmus, pretože vedie k tomu, že je tlak na rast miezd,“ doplnil Fico.

Vláda má podľa premiéra záujem zvýšiť na budúci rok minimálnu mzdu nad 500€. „Teším sa z toho, že je určitý rast miezd. Chcem, aby rast miezd bol takým tempom, že na jednej strane bude miera približovania sa k priemeru Európskej únie rýchlejšia, dynamickejšia, ako sme očakávali v minulosti. Chcem však zagarantovať, že neurobíme kroky, ktoré by ohrozili konkurencieschop­nosť Slovenska. Skôr ako rast miezd považujem za problém nedostatok pracovnej sily,“ uviedol premiér.

Peter Kažimír
Peter Kažimír