Mali by ste zarábať o 300 eur viac

Len si to predstavte, že by váš plat bol o 300 eur vyšší ako je dnes. Potešilo by vás to, alebo je to aj tak nepostačujúce? Ak by sme sa mali riadiť tým, akú máme na Slovensku produktivitu práce, naše platy by boli v priemere o 300 eur vyššie ako sú dnes.

Najmenej v strednej Európe

V celoeurópskom porovnaní sme na chvoste platových štatistík. Napríklad v rámci krajín V4 má Slovensko najvyššiu produktivitu práce, ale napriek tomu má v prepočte na ceny najnižšie platy. Ak sa pozrieme na celú európsku úniu, za nami sú už len Lotyšsko, Litva, Bulharsko a Rumunsko. Naša produktivita práce je však porovnateľná so Slovinskom a práve tam sú platy približne na úrovni 1500 eur mesačne. Na túto skutočnosť poukazuje aj Milan Kuruc, zakladateľ združenia Pracujúca chudoba.

Treba podporovať zvyšovanie nárokov zamestnancov

Na Slovensku sa zarába menej ako v Slovinsku, pretože na platy dávame menej ako polovicu z vyprodukovanej hodnoty. Vo vyspelých krajinách je tento pomer opačný a zamestnanci tam dostanú viac ako 60 percent hodnoty toho, čo pre zamestnávateľa vyrobia. Zakladateľ združenia Pracujúca chudoba vidí riešenie tohto problému predovšetkým v otváraní tejto témy vo verejnej debate, vo zvyšovaní nárokov zamestnancov, no napríklad aj v posilnení odborárov.

Aj nedávny zákon, vďaka ktorému musia zamestnávatelia zverejňovať výšku ponúkanej mzdy pri pracovnom inzeráte, bol schválený aj vďaka občianskemu združeniu Pracujúca chudoba, ktoré sa už roky snaží tlačiť na zvyšovanie platových nárokov slovenských zamestnancov.