Mazda vyvíja benzínové motory SkyActiv-3 ekologickejšie ako elektromobily

Mazda vyvíja ďalšiu generáciu agregátov s homogénnym spaľovaním. Po generácii SkyActiv-X má prísť nová generácia SkyActiv-3, ktorá má mať účinnosť až 56 %.

Táto japonská spoločnosť vždy šla inou cestou ako väčšina automobilových spoločností. Mazda v súčasnosti nemá žiaden elektromobil a dokonca ani hybrid či plug-in hybrid. Jediný model s benzínovým turbomotorom je vyrábaný touto automobilkou. No napriek všetkému bola aj tak vyhodnotená ako značka s najnižšou priemernou spotrebou v reálnej premávke pri testoch v USA. Mazda dáva najavo, že elektromobily nie sú jediná cesta do budúcnosti.

SkyActiv-3 a účinnosť

Mazda finišuje s vývojom benzínového motora SkyActiv-X, ktorý síce spaľuje benzín, ale okrem klasického zážihového cyklu využíva aj vznetový spolu s homogénnym spaľovaním a so spaľovaním extrémne chudobnej zmesi. Táto revolučná novinka bude realitou už tento rok v Mazde 3. Ďalšia generácia spaľovacích motorov, pod názvom SkyActiv-3 má byť ešte účinnejšia a Mazda na nej už pracuje. SkyActiv-3 bude mať účinnosť motorov v porovnaní so Skyactiv-X až o približne 27 % väčšiu, čo znamená 56%-nú účinnosť pri týchto nových motoroch. To je lepšie ako motory kombinované s elektromotorom, ich účinnosť sa nedostane nad 41%.

Čistejšie ako elektromobily

Podľa predstaviteľov spoločnosti, ak vezmeme do úvahy celý proces výroby, aj s výrobou elektrickej energie alebo ťažbou ropy, budú tieto modely Mazdy so spaľovacými motormi ekologickejšie ako elektromobily. Účinnosť elektromobilov sa síce pohybuje na úronvi 90%, avšak proces výroby elektrickej energie nie je vždy najčistejší. Preto treba brať do úvahy celý dopad na znečisťovanie prírody, nielen konkrétne z automobilu, ale z celého procesu výroby paliva (elektrickej energie). Ak nám ide totiž o skutočnú ekologizáciu, musíme brať do úvahy všetky dopady na životné prostredie.

Mazda ešte neuviedla kedy sa motorov SkyActiv-3 dočkáme. Momentálne sa štartuje kariéra prvého agregátu rodiny SkyActiv-X. Je pravdepodobné, že skôr uzrú svetlo sveta plug-in hybrid, čistý elektromobil a diesel SkyActiv-D.