Názor: Zdražovanie v Nitre – čaká aj Slovensko?

Vlani boli komunálne voľby. Mladý nádejný primátor Hattas (toho času nezávislý, podporovaný stranou PS, dnes údajne už ašpirujúci člen Kiskových Za ľudí) bol v Nitre zvolený ako náhrada za starého dlhoročného primátora s podporou strany Smer-SD.

Kampaň Hattas viedol ako podpora mladých, reštrukturalizácia údajne zbytočne veľkého aparátu mestského úradu, oddlženie vraj zadlženého mesta atď. Celkom vľúdne sľuby.

Po pár mesiacoch v úrade sa však ukázalo celkom iné. Mimo toho, že sa znížilo financovanie športov (HK Nitra) a odklepla sa výstavba centra pre imigrantov, zobral sa úver, pretože vraj mesto malo veľmi dobré podmienky na zobratie úveru (asi nebolo tak veľmi zadlžené ako Hattas predpokladal) a na mestskom úrade sa zamestnalo kopec nových ľudí, za oveľa vyššie nástupné platy ako platy momentálnych zamestnancov, pričom momentálny zamestnanci naďalej ostali zamestnaní (teda zvýšenie počtu vraj zbytočných úradníkov ako sa v kampani vravelo). K tomu boli zamestnaný rôzny poradcovia primátora, za plat, za ktorý by si ani primátor nemohol sťažovať. To len k tomu predvolebnému, hovoria tomu pokrytectvu.

Ale najlepšie len prichádza. S novým „nezávislým“ primátorom a jeho väčšinovým pravicovým zastupiteľstvom prišlo vysnívané zdražovanie.

Zvýšili sa poplatky:

Mestské kúpalisko zdraželo o 100% (z 2€ na 4€.) ak nie ste z Nitry a 75% ak ste (dôležité objasniť zaviedla sa diskriminácia na základe trvalého pobytu, čo sa bude naďalej ponášať počas ďalších zdražovaní).

Materské školy zdraželi o 464% z 14€ na 65€ ak bývate mimo Nitry a na 20€ ak bývate v Nitre (+42%). Samozrejme to, že do Nitry chodia aj deti z obcí mimo Nitry, pretože v meste sú aj integrované materské školy pre znevýhodnené deti, to si milí pravicoví a nezávislí poslanci neuvedomili a zdražovanie aktualizovali o malú výnimku aspoň pre tieto po neskorších zisteniach a sťažnostiach.

No a najnovšie sa má zaviesť nové parkovanie, samozrejme z dôrazom na ľudí s trvalým pobytom v Nitre. Len taká otázka, to akože, ak človek chodí do práce, ktorá je v Nitre, bude diskriminovaný len za to, že tam nebýva? Ak si chce mesto riešiť problémy s trvalým úbytkom obyvateľstva, malo by podporovať bytovú politiku alebo postaviť vlastné bytovky a nediskriminovať ľudí za to, že bývajú inde ako pracujú…
Vraj inšpirovať sa bude Nitra Trenčínom. Stačilo mi tam stráviť 3 dni v lete. To mesto je neskutočne predražené. Parkovanie 2€ za hodinu na mestskom pozemku! Samozrejme toto si uvedomujú aj taxikári a tak aj ceny taxíkov v meste sú dvojnásobné oproti aktuálnym v Nitre, ktorá je rozľahlejšia.

Tak len aby sa nezabudlo a vedelo. A aby Slováci vedeli, čo nás všetkých čaká po roku 2020 s progresívnymi za ľuďmi.