Neskúsená vláda bude mať náročné výzvy

Vláda bola predstavená. Tento článok nevnímajte ako hejt. Naozaj novej vláde prajem, len to najlepšie a dúfam, že Matovičovi sa splnia jeho slová, že jeho vláda bude najlepšia od roku 1989. Vláda vzniká do ťažkých časov, po ktorých prídu ešte ťažšie. No predstavme si našich nových ministrov aj z tej nie zrovna najlepšej stránky.

Predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) nemusíme predstavovať. Každému je zrejme známy a každý má asi predstavu o koho ide. Ministrom hospodárstva sa stane Richard Sulík (SaS), ktorý z trucu, že nebude minister financí si aspoň vydobil popritom pozíciu podpredsedu vlády pre ekonomiku. Ide o úplne nový post vo vláde, ktorý bol zrejme vytvorený pre osobné potreby Richarda Sulíka.

Sklamaním pre mňa osobne ostáva nevymenovanie viacerých odborníkov, všetci budúci ministri, okrem jedného sú straníci a jedná sa teda o stranícke a nie odborné nominácie. Sklamaním to je hlavne z toho dôvodu, že Matovič sa pýšil tým, aká bude jeho vláda odborná a nie politická. Len pre porovnanie v poslednej vláde vzniknutej po voľbách do NR SR v roku 2016, kedy vládu zostavoval Robert Fico, sedelo až 5 nestraníkov – odborníkov. Jeden nestraník je v porovnaní s piatimi žalostne málo. Jediný nestraník v budúcej vláde by mal byť Ivan Korčok (nominant SaS), niekdajší štátny tajomník počas Ficovej vlády a skúsený diplomat. Naproti tomu vo vláde Roberta Fica sedeli nestraníci ako Miroslav Lajčák (min. zahraničných vecí) či Tomáš Drucker (min. zdravotníctva), obaja nominovaný stranou Smer-SD. Najviac nominovaných nestraníkov však poskytla strana SNS, všetky jej nominácie na posty ministrov boli nestraníci a odborníci, menovite Gabriela Matečná (min. poľnohospodárstva), Peter Gajdoš (min. obrany) či Peter Plavčan (min. školstva), ktorého neskôr vystriedala Martina Lubyová.

Čo si o straníckych nomináciách má myslieť obyčajný občan? Ostáva nám len veriť, že daný politici sa obklopia erudovanými odborníkmi, aby prekryli svoje nedostatky. Toto zrejme bude musieť urobiť aj Ján Budaj (OĽaNO – platforma Zmena Zdola), ktorý obsadí post ministra životného prostredia. Kým vláda Ivety Radičovej bola prvou vládou bez bývalého člena KSČ, vláda Igora Matoviča bude vládou, kde po dlhom čase bude sedieť človek, ktorý spolupracoval s ŠtB. Možno by práve dnes bolo veľmi potrebné, aby ministerstvo životného prostredia obsadil niekto, kto by dokázal vytvárať radikálne riešenia na pomoc a ochranu našej matky prírody. Nuž človek mieni, politika mení.

Ďalším ministrom bude Branislav Gröhling (SaS), ktorý po zmaturovaní na Strednej priemyselnej škole obuvníckej v Partizánskom, odbor návrhárstvo, začal podnikať v oblasti kaderníctva. Neskôr začal študovať právo na Paneurópskej vysokej škole, áno, na tej škole, ktorých absolventov mnohí podnikatelia odmietnu, pretože sa vedú pochybnosti o odbornosti štúdii. Čo však má právnik a majiteľ kederníctiev spoločné so školstvom, ktorému bude ministrovať, ťažko povedať. Údajne sa však problematike stredného školstva v strane SaS venoval už predtým.

Minister obrany sa stane Jaroslav Naď (OĽaNO) a zlé jazyky hovoria, že je to dobrá cesta pre snahy o americké základne na území Slovenskej republiky. Ťažko povedať, čo bude nasledovať v tejto oblasti, ale je isté, aká je Naďova geopolitická a zbrojárska orientácia. Pozitívnou správou pre mnohých Slovákov môže byť, že ministrom vnútra sa nestane pravá ruka Daniela Lipšica Gábor Grendel (OĽaNO – platforma NOVA) ale menej známy Roman Mikulec.

Rezort kultúry bude riadiť Natália Milanová, liberálka z kandidátky OĽaNO, čo možno nie je zrovna pozitívna správa pre konzervatívnych voličov OĽaNO a poslancov okolo Záborskej a Vašečku (obaja OĽaNO – platforma KÚ). Andrej Doležal (Sme rodina), budúci minister dopravy, znie ako nominácia za odmenu – keďže bol manažérom v TV JOJ, počas vysielania politicky orientovaného seriálu Za sklom. Štefan Holý (Sme rodina) ako predseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie by sa mohol javiť ako dobrá voľba vzhľadom na jeho ekonomické vzdelanie a plány na výstavbu štátnych bytov. Nepekne pôsobí len jeho možné prepojenie na oligarchu Poóra, ktorý mal blízko k HZDS (ako uvádza istý mienkotvorný denník).

Horšie je to s nomináciou Milana Krajniaka (Sme rodina) na post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Nedobré meno mu robí kauza Gorila, v ktorej pôsobil ako člen prezídia Fondu národného majetku (2003 – 2006) a potom ako poradca ministra vnútra Daniela Lipšica (vtedy KDH) v rokoch 2010 až 2012. Podľa spisu Gorila mal patriť medzi tých členov, ktorí hlasujú podľa požiadaviek Penty. Na Pentu by údajne mal byť napojený aj budúci minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Ministrom financí sa stane menej skúsený Eduard Heger (OĽaNO) a minister pôdohospodárstva bude lesník a ochranár Ján Mičovský (OĽaNO), možno práve jeho by sme skôr očakávali na poste ministra životného prostredia. Veronika remišová (Za ľudí) sa stane ministerka pre regionálny rozvoj a investície, je to nové ministerstvo a či vzniklo z reálnej potreby alebo len potreby upratania Remišovej je otázne. Skúsenejšia z dvojice nominantiek za stranu Za ľudí je Mária Kolíková, ktorá obsadí post ministerky spravodlivosti.  Pôsobila ako štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti v tretej Ficovej vláde (2016 – 2018) a predtým vo vláde Ivety Radičovej (2010 – 2012).

Suma sumárum okrem Richarda Sulíka (SaS), Márie Kolíkovej (Za ľudí) a Ivana Korčoka (nominant SaS) sa nejedná o skúsených ľudí ale predovšetkým straníkov. Niektorí z nich ešte majú skúsenosti s riadením v štátnom sektore alebo sú odborníci v danom odbore, niektorí však pôsobia ako nie šťastný výber s politickou nálepkou. Môžu však pozitívne prekvapiť. Čo však vieme je, že ich čakajú náročné dni boja s novým Korona vírusom COVID-19 a následnými ekonomickými dôsledkami.