Nuro – autonómne vozidlo, ktoré vám doručí tovar až k dverám

Bývalí inžinieri Googlu založili nový startup Nuro. Ide o autonómne auto, ktorého úlohou je doručovanie rôzneho druhu tovaru. V poslednej dobe sa totiž okrem bežného rozvozu tovaru stáva populárny aj rozvoz potravín či rozvoz hotových jedál. Pokrytie veľkého množstva objednávok nie je rozhodne jednoduché – kuriér je dosť drahý a má obmedzené pracovné možnosti. Nuro zvláda všetky tieto veci.

Nuro autonómne autíčko

 

Nuro je elektromobil, ktorý je zacielený na rozvoz  tovaru v rámci blízkych lokalít. Typickým zákazníkom sú dodávateľské spoločnosti, ktoré potrebujú doručiť tovar, ale aj samotné obchody – pokojne to môžu byť i pizzerie alebo donáškové služby s jedlom.

 

Startup má zatiaľ k dispozícii funkčné prototypy s označením R1, ktoré sú vybavené pokročilým kamerovým a snímacím systémom pre jazdu bez vodiča. Zakladatelia startupu Nuro majú v pláne ešte tento rok dostať vozidlo na verejné cesty v Kalifornii. Zatiaľ prebieha testovanie pomocou šiestich prototypov, ktoré okrem iného zbierajú informácie pre autonómny systém.

Ako bude vyzerať budúcnosť takéhoto vozidla?

Vozidlo dorazí pred váš dom a vy dostanete sms správu o tom, že tovar je pre vás pripravený pred vchodom. Na vozidle zadáte špeciálny kód, ktorý otvorí časť, kde sa nachádza len váš tovar. Po vyzdvihnutí tovaru vozidlo pokračuje v doručovaní ďalších zásielok na iné adresy alebo sa vráti späť do skladu či obchodu, odkiaľ vyrazilo.

Nuro autonómne vozidlo
Nuro autonómne vozidlo

Podobný princíp využíva napríklad aj systém omnoho menších a jednoduchších robotických vozidiel od spoločnosti Starship Technologies. Ale tieto vozidlá  pre svoju malú veľkosť nemôžu jazdiť po cestách.

Nuro zatiaľ v rámci investícií získal 92 miliónov dolárov a snažia sa neustále zväčšovať tím, ktorý tvoria hlavne inžinieri.