Otepľovanie na Arktíde spôsobilo silné mrazy v Európe

Silné mrazy a štipľavý vietor potrápil počas uplynulých dní územie Slovenka. Pripisovať to môžeme rekordnému otepľovaniu na Arktíde a prúdeniu arktického vzduchu, ktorý prúdil smerom k nášmu územiu a nie smerom k Severnému pólu. Práve vďaka tomu boli v Európe namerané nižšie teploty ako na Arktíde.

Meteorologická stanica Cape Morris Jesup v Grónsku pravidelne sleduje merania, ktoré sú znepokojujúce. V tomto období je na Arktíde polárna noc čiže teploty by mali klesnúť nízko pod 0.  Ale zistené merania prekvapili aj meteorológov, ktorý namerali teploty vyššie o 25 stupňov celzia ako by mali byť. Dokonca v niektorých dňoch teploty neklesli pod 0 stupňov Celzia.

otepľovanie na Arktíde
Červená čiara zobrazuje tohtoročné teploty na Arktíde v porovnaní s historickým priemerom

Následky otepľovanie sú už viditeľné. Napríklad v Beringovom mori sa vrstva ľadu rapídne znížila. Morské vlny Beringovho mora sa dostali až k pobrežiu Aljašky. Voda mala byť o takomto čase ukrytá pod hrubou vrstvou ľadu. Uznávaný meteorológ Brain Brettschneider z University of Alaska vo Fairbankse konštatuje, že takýto úbytok ľadu je typický pre začiatok mája. Podľa výskumov ide o najväčší úbytok ľadovej vrstvy za posledných 1500 rokov.