Pila a fajčila, napriek tomu žila najdlhšie na svete

Najstaršia žena Jeanne Louise Calment sa dožila 122 rokov napriek tomu, že pila víno, fajčila a neodopierala si ani maškrty. Jeanne Calment je najdlhšie žijúcou osobou v histórii, ktorej vek je spoľahlivo overený. Jean si počas svojho života neodopierala žiadne potešenie. Fajčila, pila, hrávala sa so zbraňami, jedla nadmerné množstvá cukru i červeného mäsa a nezvykla raňajkovať. Ráno si namiesto raňajok dopriala šálku kávy a tabuľku čokolády.

Jeanne Calment sa narodila 21. februára 1875 vo francúzskom meste Arles. Vydala sa za svojho bratranca z druhého pokolenia, ktorý bol zámožný a tak Jeanne nemusela nikdy pracovať na vlastné živobytie ale mohla sa venovať svojim záľubám, ktoré boli šport a klavír. Po svojich stých narodeninách stále ešte pravidelne cvičila. Vzhľadom k tomu, že sa niekoľko jej príbuzných dožilo viac ako 80 alebo 90 rokov, je pravdepodobné, že základom výnimočnej dlhovekosti členov rodiny sú genetické dispozície.

Do vysokého veku žila aktívne, pestovala šerm a do sto rokov jazdila na bicykli. Používala veľmi veľa olivového oleje do pokrmov ale aj na potieranie kože. Pila portské víno, jedla veľa čokolády (údajne až jeden kilogram týždenne) a nevyhýbala sa ani cigaretám. Fajčila do svojich 117 rokov, ale nikdy nie viac ako 2 cigarety denne. Každý deň od svojich 85. narodenín, sa budila o 6:45 a začala svoj deň krátkou modlitbou. Potom si precvičovala motoriku. Na obed si vraj rada dopriala poriadny steak a pohár vína. Často si sťažovala aj na nevýraznosť svojho jedla, požadovala totižto poriadne korenené obedy.

Jeanne Calment
Jeanne Calment vo veku 22 rokov

Jej jediná dcéra zomrela vo veku 35 rokov na zápal pľúc a jej vnuk, ktorého Jeanne sama vychovala, o 19 rokov neskôr. Vo veku 90 rokov, keď už nemala žiadnych dedičov uzavrela kúpnu zmluvu na predaj svojho domu. Kupujúcim  sa stal 47 ročný právnik André-François Raffray, ktorý sa zaviazal nechať dožiť starú ženu v jej dome a vyplácať jej až do jej smrti každý mesiac po 2 500 frankov. Raffray zomrel v roku 1995 v 77 rokoch na rakovinu, v platbách pokračovala jeho manželka. Celkom jej vyplatili viac než dvojnásobok hodnoty jej domu. V dome žila sama až do 110 rokov. Potom ako spôsobila malý požiar pri varení v dôsledku zhoršeného zraku, presťahovala sa do domova pre dôchodcov.

Jeanne Calment zomrela 4. augusta 1997 a je považovaná za najdlhšie žijúceho človeka, ktorého vek bol spoľahlivo overený. Dožila sa 122 rokov, 5 mesiacov a 14 dní.  Je jediným človekom histórie, ktorý sa dokázateľne dožil viac ako 120 rokov.