Problém je systém, nie voľba

Vyše 30 dní do volieb. Ale toto nie je o voľbách ale o celkovej spoločnosti.

Viacerí si myslia, že majú patent na rozum, že len oni vedia, že to čo chcú oni je to najlepšie. Spoločnosť rozdrobená na 2 veľké tábory a niekoľko malých skupín. Každý číta svoje médiá, jedni kvázi konšpiračné alebo alternatívne, ďalší tie tradičné alebo „liberálne“. Každý obmedzený určitým typom informácií, svojimi skúsenosťami a svojim postavením.

Neschopný pochopiť „druhý svet“, iný pohľad, neschopný tolerovať iný názor. Zaslepene a zanietene počúvajúci tie svoje, svoje médiá, svojich politikov, svojich odborníkov.

Schopnosť empatie v tejto spoločnosti je na bode mrazu. Médiá sa stali nástrojom na obmedzovanie slobody, demokraciu ovládli oligarchovia, horná desatina percenta spoločnosti vie ako má čo ovplyvniť. Finančná priepasť sa prehlbuje a s ňou aj názorová, stredná vrstva je ohrozená a zraniteľná, najnižšia vrstva stratila akýkoľvek pozitívny pohľad na spravodlivosť či sociálnu rovnosť, tento systém sa pre ňu stal toxický, vrchných pár percent ťažiac so systému pretláča „svoje“ opatrenia. Najvyššie desatiny spoločnosti častokrát užšie prepojené so zahraničnými spoločnosťami sa snažia čo najdlhšie udržať status quo. Prinajlepšom ešte viac prehĺbiť možnosti obohacovania sa na úkor všetkých nižšie postavených.

Tvoje vnímanie je obmedzené spoločnosťou, v ktorej si vyrástol, pohľadmi, s ktorými sa stretávaš, názormi, ktoré počúvaš a čítaš. Pravda je relatívny pojem, myslíš si to, čo je spoločensky prijateľné a to o čom ťa presvedčili, či už médiá alebo niekto iný.

Dezinformácie a hoaxy sú marketingový nástroj nejedného politika. Prstom sa dobre ukazuje ale ťažko sa nastavuje zrkadlo. Strata dôvery v tradičných politikov a v tradičné médiá je na mieste, má svoje reálne opodstatnenie a faktické podklady.

Nikto z nás súdiť nikoho nemôže, pretože je obmedzený svojim pohľadom na svet. Či vám jeho názor príde komunistický, fašistický, liberálny alebo neviem aký, je to váš pohľad.
Ľudia myslite, to je základ.
Premýšľajte.

A nezabúdajte, že komu čo vyhovuje a kam skutočne môže takto rozdrobená spoločnosť zájsť. Má budúcnosť? Prečo je rozdrobená, čo k tomu viedlo? Nie to nie je jeden človek, to nie je obetný baránok, ktorého rituálne spálime, či zavraždíme ako v Starom zákone. To je systematický problém nastavenia spoločnosti, ekonomického systému, ktorý vytvára individualizmus, kde mantra peňazí je viac ako rodina, hrejivý pocit matky či otcova ruka.
Nie takáto spoločnosť nikam nevedie, a či vám bude vládnuť Fico, Truban, Kiska alebo Kotleba je to jedno. Zmena začína od seba. Meňme seba, meňme masy, meňme systém, nie figúrky v rukách populizmu, médií a oligarchov. Ale systém.