Smartfón s čítačkou odtlačkov prstov ukrytou pod displejom

Čínsky výrobca smartfónov Vivo, predstavil na veľtrhu CES v Las Vegas smartfón s čítačkou odtlačkov prstov ukrytou pod displejom. Pôvodne Apple chcel ukryť čítačku pod displej v iPhone X no nestihli to.

Nová éra smartfónov s veľkými bezokrajovými displejmi čítačkám odtlačkov prstov nepraje. Firmy preto hľadajú rôzne kreatívne riešenia kam čítačku umiestniť, alebo čím ju nahradiť. Apple čítačku odtlačkov prstov nahradilo skenerom tváre, Samsung sa zas pokúša skenerom sietnice. Umiestniť čítačku odtlačkov prstov pod displej sa nepodarilo zatiaľ žiadnej firme. Umiestniť čítačku odtlačkov prstov pod displej je po konštrukčnej aj technologickej stránke totiž veľmi zložité.

Čítačka odtlačkov prstov

Čínsky výrobca smartfónov Vivo dokázal, že je možné vyrobiť smartfón s čítačkou pod dotykovým displejom. Na vývoji technológie, ktorá umožnila ukryť čítačku pod display, čínsky výrobcovia pracovali údajne niekoľko posledných rokov. Technológia je už natoľko vyspelá, že je možné ju zaradiť do sériovej výroby smartfónov.

 

Čínsky výrobcovia na na vývoji Vivo spolupracovali s výrobcom čipov Qualcomm a so spoločnosťou Synaptics. Skenovanie odtlačku prstov funguje na princípe, že OLED displej nasvieti priložený prst, ktorého odraz zachytí čítačka odtlačkov prstov nachádzajúca sa pod displejom. Priebeh overenie identity užívateľa je rovnaký ako pri klasických čítačkách odtlačkov prstov, s tým rozdielom, že celý proces trvá o čosi dlhšie. Navyše prst nie je možné umiestniť kdekoľvek na displej, ale musí byť umiestnený na ikonu.