Zabudnite na jednorazové použitie plastového riadu

Plastová slamka v plastovom pohári s kolou? Aj toto môže byť okrem iného čoskoro minulosťou. Európska komisia navrhla zákaz jednorazových plastových slamiek, riadu a niektorých ďalších plastových výrobkov na jedno použitie.

Predaj plastových produktov má byť zakázaný, ak existuje dostupná a cenovo prijateľná alternatíva. Aj toto patrí medzi kroky komisie na ochranu životného prostredia a obmedzenie znečistenia oceánov. Podpredseda komisie Frans Timmermans vyhlásil, že členské štáty a Európsky parlament by mali návrhy týchto nariadení prerokovať a prijať ešte pred nasledujúcimi eurovoľbami. Tie sa budú konať na jar roku 2019.

Do roku 2025 budú členské štáty musieť zaistiť zber 90 % jednorazových plastových fliaš od nápojov. Okrem plastového riadu sa nariadenie bude týkať aj použitia vatových tyčiniek, ktoré mnohí Slováci používajú na čistenie uší. Nápojové obaly na jedno použitie obsahujúce plasty budú na trhu povolené len v prípade, že ich uzávery a vrchnáky zostanú pripevnené k nádobe.

Predmety z ekologických materiálov

Zákaz sa ďalej vzťahuje na plastové vatové tyčinky, príbory, taniere, slamky, varešky a tyčinky na balóniky, ktoré budú musieť byť vyrobené len z ekologickejších materiálov. „Európania musia na riešení tohto problému pracovať spoločne, pretože plastový odpad sa napokon dostáva do nášho ovzdušia, pôdy a oceánov a do našich potravín,“ vyhlásil Timmermans. Podľa údajov únie 10 týchto druhov jednorazových výrobkov z plastu, ktoré má záujem komisie zakázať tvorí 70% všetkých odpadkov v oceánoch.